Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre 

19. 06. / 9:30 – 10:30 / Národný dom

Sám a Esmeralda je netypická inscenácia – v bábkovom divadle režíruje operná režisérka. Inscenácia ponúka mladým divákom a diváčkam štylizované divadlo, v ktorom režisérka Linda Keprtová strieda dynamické a statické pasáže. Sám a Esmeralda patrí k tým inscenáciám, ktoré kladú na mladé publikum isté nároky a ponúkajú mu estetické podnety vo výtvarnej aj hudobnej zložke.

Martina Montelius: Sám a Esmeralda

preklad: Lucia Åbergh
dramaturgia: Petra Babulícová
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Tomáš Kypta
hudba: Miloš Orson Štědroň
pohybová spolupráca: Magdaléna Čaprdová
réžia: Linda Keprtová  

hrajú: Miroslav Bakura, Henrieta Kolláriková, a. h., Oľga Schrameková, Martin Kusenda

Premiéra: 1. 6. 2018

Linda Keprtová patrí k najvyhľadávanejším operným režisérkam mladej generácie. Ako interná režisérka pôsobí v opernom súbore Divadla F. X. Šaldu v Liberci. V roku 2018 získala Cenu Nadácie Leoša Janáčka za réžiu opery Jej pastorkyňa ; za operu Dialógy karmelitánok v Štátnom divadle Košice získala ocenenie Dosky 2013 za najlepšiu réžiu.

Zrazu sa vrátime do čias, keď sme verili, že napríklad aj kuchynská „chňapka“ môže byť prítulným, no zároveň aj prešibaným zvieratkom. Prečo sme v určitom veku zabudli snívať? A prečo sa niektorí z nás radšej ponoria do vlastného sveta fantázie?  (...) Inscenácia má potenciál zaujať. Napätie medzi snom a skutočnosťou, ktoré sa premieta do javiskovej akcie, kladie na prijímateľa nemalé nároky. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo si táto inscenácia zaslúži pozornosť.
Miri Košťálová: Otvoríte tajomné zásuvky?IN: divadlo-ocami-mirky.blogspot.com, 2. 6. 2018
Režisérka strieda v inscenácii dva prístupy. Prvým je výborná práca s imagináciou a prepracované herecké pohybové akcie. Inokedy ponúka statické časti, v ktorých necháva plynúť čas podstatne pomalšie, ako sme v dobe rýchlych strihov zvyknutí. Inscenácia premyslene pracuje s tempom, režisérka necháva akcie vyniknúť, doznieť.(...) Inscenácia priniesla do súčasnej tvorby pre deti na Slovensku osobitú poetiku. Dielo ponúka originálny režijný prístup a spracovanie témy.   
Lenka Dzadíková: Odklínanie otcov. In: monitoringdivadiel.sk, 14. 7. 2018

Pre deti od 11 rokov.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika