Divadlo Jána Palárika Trnava

22. 06. / 19:00 – 20:45 / Štúdio

Súčasná hra Kopanec vznikla na základe skutočnej udalosti – brutálneho smrteľného útoku trojice mladistvých chlapcov na spolužiaka, ktorý sa odohral v roku 2002 v nemeckej obci Potzlow. Vražda šestnásťročného Marinusa Schöberla bola označená za rasovo motivovanú, v trnavskej inscenácii v réžii Viktora Kollára však do popredia vystupuje aj čosi iné. Neonacistické tendencie trojice vrahov sú dôsledkom akejsi dedičnej agresivity a strachu z inakosti, cyklického opakovania vzorcov správania, ktoré sú zakorenené hlbšie než v pubertálnych sympatiách k ideológii. Ide aj o sociologickú štúdiu pocitu dezilúzie, demotivácie a bezcieľnosti, ktorý sa rodí v málo stimulujúcom prostredí, v destabilizovanej politickej situácii, v spoločnosti žijúcej – či skôr len zo dňa na deň prežívajúcej –, na periférii akéhokoľvek verejného záujmu. Jedinou zábavou či východiskom sa tu stávajú alkohol, drogy, zvrátené boje o sebarealizáciu a bezmyšlienkovito vykonávané násilie. 

Gesine Schmidt, Andres Veiel: Kopanec

preklad: Jozef Mihál
dramaturgia: Lucia Mihálová
scéna: Adela Hajduová
kostýmy: Dáša Veselovská
hudba: G Bod, Danosť
odborná spolupráca: Mária Krýslová
svetelný dizajn: Juraj Jakabčin
réžia: Viktor Kollár

hrajú:
Daniela Gudabová, a. h., Ingrid Baginová, Tibor Vokoun, Martin Kochan, Miroslav Beňuš, Martin Križan, Tomáš Mosný

Premiéra: 30. 11. 2018

Viktor Kollár vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave, v r. 2003 pôsobil vo Varšave na stáži u poľského režiséra Krzysztofa Zanussiho. V rokoch 2004 – 2018 bol interným režisérom Divadla Jána Palárika v Trnave. Aktívne sa venuje aj dabingovej réžii.

V homogénnom inscenačnom tvare režisér neprekvapil nezvyčajnými nápadmi. Sústredil sa na prácu s hercami a ich podanie až nehumánnych výpovedí Potzlowčanov, plných ľahostajnosti, bezmocnosti a boja o spravodlivosť. (...) Inscenácia má potenciál osloviť aj mladých divákov a môže sa stať aj prostriedkom na budovanie väčšej tolerancie a znášanlivosti.
Lucia Galdíková: Kopanec životu a ľudskosti. In: kød, 2/2019


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení vás pozývame na diskusiu s tvorcami.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika