Slovenské národné divadlo

21. 06. / 19:00 – 22:00 / Štúdio

Laureát Ceny Dosky 2018 za mužský herecký výkon Martin Huba exceluje v úlohe starnúceho muža, ktorý sa zamiluje do mladučkej dievčiny. Vyrovnanou partnerkou mu je vďaka svojej prekvapivo zrelej kreácii mladá herečka Mária Schumerová. Inscenácia Slovenského národného divadla v réžii Michala Vajdičku otvára tému stále pretrvávajúcich spoločenských predsudkov o generačne nesúrodých vzťahoch. Matthiasa Klausena sa od vzťahu každý usiluje odhovoriť – rodinní príslušníci sa obávajú o svoje podiely z dedičstva, blízki priatelia nechápu a možno i závidia, prudérna matka Inken pochybuje o tom, že medzi nimi jestvuje skutočný cit. Remeselne zručne vypracovaná skica sa sústredí na drobnokresbu charakterov a dôsledné budovanie napätia vo vzťahoch, vďaka čomu môžeme hovoriť o poctivom hereckom divadle.

Gerhart Hauptmann: Pred západom slnka

preklad: Ján Štrasser, Peter Zajac
dramaturgia: Daniel Majling
scéna: Pavol Andraško
kostýmy: Katarína Hollá
hudba: Michal Novinski
réžia: Michal Vajdička

hrajú:
Martin Huba, Alexander Bárta, Daniel Žulčák, a. h. /Martin Varínsky, a. h., Táňa Pauhofová, Monika Šagátová (posl. VŠMU), Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Ľuboš Kostelný, Jozef Vajda, Emília Vášáryová, Mária Schumerová (posl. VŠMU), Michal Noga, a. h., Dušan Jamrich, Emil Horváth, Branislav Bystriansky, Ján Gallovič/Ľubomír Paulovič, Sofia Masariková, a. h./Alexandra Kubaljaková, a. h./Daniela Šimeková, a. h. a ďalší  

Premiéra: 7. a 8. 4. 2018

Michal Vajdička vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. Ako režisér spolupracuje s viacerými slovenskými a českými divadlami. Pôsobí aj ako pedagóg na Katedre herectva VŠMU v Bratislave, okrajovo sa venuje aj televíznej réžii. Je držiteľom viacerých divadelných ocenení. Momentálne zastáva post riaditeľa činohry SND.

Inscenácia Pred západom slnka nezaujme novátorským výkladom klasickej drámy, ale, naopak, ponúka kvalitné pretlmočenie hry stojace najmä na silných hereckých výkonoch.
Karol Mišovic: Výborná hra – výborná voľba. In: Pravda, 11. 4. 2018

Rozporuplnú hlavnú úlohu v novej inscenácii SND si s mladíckym espritom zahral Martin Huba, ktorý exceloval najmä v záverečnej scéne šialenstva, kedy sa vysnívaný svet jeho postavy zrúti v dôsledku nekompromisného angažovania sa potomkov.
Peter Scherhaufer: Do hrobu ho dostala túžba po láske. In: etrend.sk, 14. 4. 2018

Pred západom slnka je inscenácia, z ktorej si zapamätáte presný a detailne vypracovaný výkon Táne Pauhofovej, ktorá dokáže brilantne balansovať medzi tragickým a komickým aspektom jej postavy. Výkon Martina Hubu v závere inscenácie vám umožní zabudnúť na predošlé viaceré rozvláčnejšie pasáže. Všimnete si aj to, že mladá poslucháčka VŠMU Mária Schumerová interpretuje, vzhľadom na svoj vek a skúsenosti, Inken s mimoriadnym citom pre detail a drobnokresbu.  
Miro Zwiefelhofer: Kto tie deti vychoval? In: kød, 6/2018


Pre divákov od 18 rokov.

Po predstavení vás pozývame na diskusiu s tvorcami.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika