Štátne divadlo Košice

20. 06. / 19:00 – 20:40 / Národný dom

Slovinský režisér Diego de Brea je tvorca s charakteristickým rukopisom poznačeným balkánskym temperamentom. Tak ako v minulosti, aj tento raz kladie dôraz na hereckú koncentráciu vo vyhrotenej expresivite a ohlodáva pôvodinu na kosť, ktorej špikom je jasné spoločenské gesto. Akcentovanie motívu nefunkčného súdnictva v hre o mocenskej rivalite rezonuje aj s ďalšími inscenáciami vo výbere. Priestor inscenácie patrí predovšetkým duelu dvoch panovníčok, silných žien, ktoré v precíznom detaile stvárňujú Alena Ďuránová a Tatiana Poláková. Rozmer krutého a tragického politického i osobného boja, súboja tvrdého rácia so živelnou vášňou, môže vyniknúť v minimalistickom scénickom riešení, ktoré však de Brea nasýtil umnými mizanscénami a drásavou atmosférou.

Friedrich Schiller: Mária Stuartová

preklad: Ignác Šafár
dramaturgia: Miriam Kičiňová
výprava, réžia: Diego de Brea

hrajú:
Alena Ďuránová, Tatiana Poláková, Andrej Palko, Juraj Zetyák, Stanislav Pitoňák, Jakub Kuka, Martin Stolár

Premiéra: 12. 4. 2019

Diego de Brea vyštudoval literárnu komparatistiku, kunsthistóriu a réžiu v Ľubľane. Je autorom početných inscenácií v zriaďovaných aj nezávislých divadlách. Za svoje inovatívne režijné postupy získal viackrát medzinárodné ocenenie. Inscenuje v slovinských divadlách a v zahraničí. Na Slovensku opakovane spolupracoval so SND (Coriolanus, Malomeštiakova svadba, Rivers of Babylon).

Režisér umne zrýchľuje a zvoľňuje tempo, pritom neváha niektoré gestá zopakovať aj trikrát za sebou, aby viac vynikli. Technicky de Breovi nie je čo vytknúť. Inscenácia získava svoj univerzálny – nebojíme sa povedať európsky – rozmer aj spestrením hry o deklamáciu latinských veršov, o taliansku operu, moderné piesne v angličtine, nemčine a francúzštine.
De Breov pevný rukopis nenecháva v inscenácii miesta, ktoré by boli sémanticky neutrálne. Nepotrebuje žiadnu vatu, prakticky nemá hluché miesta. Od diváka nekompromisne vyžaduje plnú sústredenosť.
Matúš Marcišin: V tieni trónu. In: monitoringdivadiel.sk, 8. 5. 2019


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení vás pozývame na diskusiu s tvorcami.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika