Divadlo Aréna Bratislava

18. 06. / 20:00 – 21:30 / Národný dom

Ako k nám dnes prehovára základný text židovsko-kresťanskej tradície, jedného z historicky najpevnejších základných kameňov západnej civilizácie? Dáva „kniha kníh“, ktorej príbehy boli po stáročia kódexom morálnych princípov, modernému človeku ešte vôbec zmysel? Spojenie plodnej skepsy režiséra Rastislava Balleka, suverenity herca Juraja Kukuru a Slovenského komorného orchestra pod vedením Ewalda Danela prináša performatívne scénické čítanie, balansujúce na hrane jurodivej apológie a provokatívneho spochybnenia. Pod nánosmi interpretácií a dezinterpretácií, ktoré treba olúpať, ak chceme nájsť jadro biblických podobenstiev, je, zdá sa, stále čosi živé a nadčasové. Tvorcovia odhaľujú polemickú podstatu akéhokoľvek čítania Biblie a sami vytvárajú dráždivý opus lavírujúci na pomedzí efektného pátosu a rafinovanej hry s divákom.

Rastislav Ballek: Biblia

dramaturgia: Saša Sarvašová
hudobná dramaturgia: Ewald Danel
hudba: Ivan Acher, Boaz Avni, Johann Sebastian Bach, Johann Georg Benda, Max Bruch, Joseph Haydn, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Romuald Twardowski
dirigent: Ewald Danel
svetelný dizajn: Róbert Polák
réžia: Rastislav Ballek

hrajú:
Juraj Kukura
a Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Daniela v zložení
Vladimír Bereník – husle
Iveta Blažejová – husle
Pavel Bogacz – husle
Martina Karnoková – husle
Michaela Karvay – husle
Kristína Mihaliková – husle
Marián Bujňák – kontrabas
Andrej Gál – violončelo
Katarína Kozelková – violončelo
Juraj Madari – viola
Martin Petrík – viola
Peter Zwiebel – viola

Premiéra: 15. 3. 2019

Inscenácia je súčasťou Občianskeho cyklu Divadla Aréna.

Rastislav Ballek vyštudoval filozofiu a sociológiu na UK v Bratislave, neskôr divadelnú réžiu a dramaturgiu. Spolupracuje s divadlami v Čechách i na Slovensku. Je laureátom niekoľkých ocenení Dosky. Jeho režijný rukopis prináša aktuálne spoločenské a politické témy v modernom spracovaní, diváka atakuje naliehavosťou, hlbokou analýzou a často aj cynickým humorom.

Ballek v Biblii neprenáša na javisko drámu biblických príbehov, ale prúd náboženských myšlienok v neliturgickom kontexte. Divadelné prostredie vytvára demonštratívnosť i apel, no ostáva vo svojom komornom a časovo oklieštenom priestore (v porovnaní s maratónmi čítania Biblie). Aj mikroverzia  však dáva dôvod na zamyslenie: je svet Biblie súčasťou  našich dejín alebo žujeme už v úplne inom priestore, v ktorom sa na stvoriteľa pozeráme ako na umelecký artefakt ukrižovaný na plátne?
Marek Godovič: Kým neukrižujeme stvoriteľa. In: kød, 4/ 2019

Divadlo Aréna ponúka rozjímanie nad vierou. Nie je však isté, že z príbehov si toho veľa odnesie aj ateista. Vybrané texty totiž vyžadujú väčšiu mieru zanietenosti pre biblické spisy. Výsledný inscenačný tvar by zaiste zniesol aj viac priestoru pre hľadanie metafor a interpretácií.
Elena Zúborová: Juraj Kukura v Divadle Aréna hľadal Boha. In: teraz.sk, 24. 3. 2019


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení vás pozývame na diskusiu s tvorcami.

Pred predstavením sa o 19:30 v dvorane Národného domu uskutoční vernisáž reinštalovanej výstavy - 4. ročník Bienále divadelnej fotografie.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika