Divadlo Andreja Bagara Nitra

19. 06. / 19:30 – 21:15 / Národný dom

Otvorenie festivalu

Režisér Rastislav Ballek v inscenácii ponúka javiskovú úvahu nad tým, kto je Jánošíkom dneška. Je Jánošík viac zbojníkom, mysliteľom či iba stáročiami mýtizovanou ikonou? Diváci, ktorí očakávajú idealizovaný folklórny obraz národného hrdinu, tak zrejme zostanú prekvapení. Inscenácia je sugestívnym divadelným podobenstvom, ktoré využíva syntézu moderných javiskových prostriedkov. Na pôdoryse klasického textu prinášajú tvorcovia veľkolepý obraz totálneho divadla na úrovni európskej scény.

Mária Rázusová-Martáková: Jánošík

dramaturgia: Adam Gold
scéna: Juraj Gráfel
kostýmy: Katarína Holková
choreografia: Stanislava Vlčeková
hudba: Marián Lejava
hudobné naštudovanie: Eva Pacovská
réžia: Rastislav Ballek

hrajú:

Barbora Andrešičová
Branislav Matuščin
Marcel Ochránek
Roman Poláčik
Martin Šalacha
Marián Viskup
a 20-členný spevácky zbor    

Premiéra: 28. 4. 2017

Rastislav Ballek vyštudoval filozofiu a sociológiu na UK v Bratislave, neskôr divadelnú réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a v Krakove. Spolupracuje s divadlami v Čechách a na Slovensku. Je laureátom niekoľkých ocenení kritickej ankety Dosky vo viacerých kategóriách. K charakteristickým atribútom jeho tvorby patrí moderný divadelný jazyk, sugestívne obrazy a nástojčivá morálna výzva k divákom – klásť zásadné otázky k téme inscenácie, ktorá sa ich spoločensky dotýka.

Keď v roku 1941 v SND uviedli drámu Márie Rázusovej-Martákovej Jánošík, vypukol politický škandál. Predstavitelia Slovenského štátu autorku obvinili z útoku na katolícku cirkev a inscenácia musela byť stiahnutá. Rokmi však hra upadla do zabudnutia a jej aktuálnosť pre 21. storočie pripomenuli až v Nitre.

Karol Mišovic: Jánošík ako zbojník aj filozof. In: Pravda, 3. 5. 2017

Martáková napísala svoju hru vo verši – alexandríne a jej Jánošík sa viac než valaškou oháňa slovom. Je to intelektuál, vedomý si stavu spoločnosti, ktorú nezmení zbíjanie po horách, ale až reálne politické kroky. (...) Inscenácia formuluje nezodpovedané otázky a polemiku. Možno sa pýta: Kto alebo čo sa pre našu súčasnosť ukrýva za týmto hrdinom? Čo vlastne znamená pojem Jánošík?

Nora Ibsenova: Obrazy z Jánošíka. In: kød, 7/2017


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika