Mestské divadlo Žilina

19. 06. / 16:00 – 17:45 / Štúdio

Režisér Eduard Kudláč je známy svojou inklináciou k súčasnej dráme a obzvlášť k textom dramatika Ivana Vyrypajeva. Tento raz inscenuje Vyrypajevovu krehkú a intímnu drámu Neznesiteľne dlhé objatia, pričom stavia na svojom typickom scénickom minimalizme. Vďaka nemu majú šancu rezonovať výkony štvorice žilinských hercov, ktorých postavy sa pokúšajú v tomto chaotickom konzumnom svete nájsť si cestu k sebe samým.

Ivan Vyrypajev: Neznesiteľne dlhé objatia

preklad: Romana Maliti
dramaturgia: Lenka Garajová
scéna a kostýmy: Eva Kudláčová Rácová
hudba: Peter Machajdík
réžia: Eduard Kudláč

hrajú:

Ivana Kubáčková
Iveta Pagáčová
Ján Dobrík
Michal Tomasy

Premiéra: 2. 10. 2017

Eduard Kudláč vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. V roku 1997 získal ocenenie Dosky v kategórii Objav roka za inscenáciu Jsem absolutní vůle (VŠMU). Svoje zameranie na hľadanie nových možností divadla cez pohyb, fragmentarizáciu, neverbálne vyjadrovanie a akciu naplno rozvinul vo vlastnom združení phenomenotheatre, ktoré založil v r. 2000. Od roku 2009 je umeleckým šéfom Mestského divadla Žilina. Profiluje ho ako divadlo s odvážnou dramaturgiou, zameranou na súčasné texty a nekonvenčné interpretácie klasiky.

Režisér v rámci svojej inscenačnej poetiky dokázal na pomerne zredukovanej ploche rozvinúť sivú rutinu zautomatizovaného sveta ľudských vzťahov. Vytvoril jednoznačne nevšednú, monolitnú inscenáciu o znecitlivených vzťahoch v stereotypnej pustote života, v ktorej sa hodnota skutočnej lásky ozrejmila najmä v extrémnych životných zlomoch, respektíve rôznorodých situačných kontextoch postáv.

Martin Ballay: Neznesiteľná prítomnosť. In: kød, 1/2018


Pre divákov od 18 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika