Divadlo Astorka Korzoˈ90 Bratislavan

21. 06. / 20:00 – 21:40 / Národný dom

Inscenácia režiséra Jána Luterána čerpá zo skutočných udalostí o tzv. Kráľovi Oravy. Nejde však o dokumentárnu drámu, ale o javiskovú hyperbolu o mechanizmoch slovenskej spoločnosti, kde si vždy ten najpriebojnejší jedinec cez známosti a protislužby dokáže po okraj naplniť svoj válov. Inscenácia nie je moralitou so vztýčeným ukazovákom, naopak s humorným nadhľadom i trpkou príchuťou pomenúva niekdajšie slovenské reálie. A správne sa pýta: iba niekdajšie? Alebo je to obraz aj dnešného Slovenska?

Miro Dacho, Ján Luterán: Náš človek

dramaturgia: Miro Dacho
scéna: Juraj Kuchárek
kostýmy: Eva Kleinová
hudba: Daniel Fischer
réžia: Ján Luterán

hrajú:

Róbert Jakab
Daniela Gudabová
Zuzana Konečná
Dominika Žiaranová
Marián Labuda ml.
Matej Landl
Pavol Šimun
Peter Šimun
Tomáš Mrekaj

Premiéra: 12. 4. 2018

Ján Luterán vyštudoval réžiu na VŠMU v Bratislave. Spolupracuje s viacerými divadlami na Slovensku. Inklinuje k súčasnej dráme a autorským inscenáciám. Je nositeľom dvoch ocenení z festivalu Nová dráma a nominantom na cenu Objav roka festivalu Kremnické gagy.

Hoci vekom mladá dvojica, predložila však tvorivému tímu Astorky tému zásadnú. Kolektív umelcov tohto malého, sčasti súkromného a na seba odkázaného divadla sa nebojí, dokonca ani improvizácie, ktorou vznikla aj Jama deravá Michala Vajdičku. V prípade Nášho človeka nešlo o pokus – omyl, ale o vopred pripravený režijný plán jedného z dvojice autorov, Jána Luterána a dramaturgické spracovanie Mira Dacha, čiže presnú líniu. Do inscenácie sa však napriek napätej situácii v politike a účasti umelcov Astorky na pochodoch veľa konkretizácie  nedostalo.

Jana Jurkovičová: Divadlo Astorka sa pokúsi zmeniť „Nášho človeka“. In: 24hod.sk


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika