Štátne divadlo Košice

20. 06. / 19:00 – 21:40 / Štúdio

Keď sa inscenácia volá Znovuzjednotenie Kóreí, malo by ísť o spoločensko-politickú drámu, inscenácia Štátneho divadla Košice však prináša iba „normálnu“ komédiu o vzťahoch. Inscenácia zaujme nielen témou a režijnou poetikou Júlie Rázusovej, ale i nápaditou imaginatívnou výtvarnou koncepciou a skvelými hereckými výkonmi. Súbor Štátneho divadla Košice dopĺňajú hosťujúci herci, ktorí medzi svojich kolegov prinášajú tú správnu dávku groteskného nadhľadu.

Joël Pommerat: Znovuzjednotenie Kóreí

preklad: Elena Flašková
dramaturgia: Miriam Kičiňová
scéna a kostýmy: Markéta Plachá
hudba: Marián Lejava
vokály: Katarína Máliková
réžia: Júlia Rázusová

hrajú:
Alena Ďuránová
Gabriela Marcinková Mihalčínová
Tatiana Poláková
Peter Čižmár
Braňo Mosný
Andrej Palko

Premiéra: 16. 2. 2018

Pre divákov od 15 rokov.

Júlia Rázusová vyštudovala divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave, absolvovala tiež študijný pobyt na Rose Bruford College v Londýne. Spolupracuje s viacerými divadlami na Slovensku, venuje sa najmä autorskému a experimentálnemu divadlu. V roku 2013 založila spolu s Michaelou Zakuťanskou Prešovské národné divadlo, je jeho umeleckou šéfkou a režisérkou.

Napriek všetkým pozitívam zostáva po skončení predstavenia rozpačitý dojem. Snáď je to spôsobené istým pátosom, jemným moralizovaním, prílišným tlačením na pílu, alebo len neschopnosťou diváka reálne odsledovať  a zabsorbovať celú inscenáciu, nájsť k nej na prvý raz jednotiaci kľúč.

Hana Rodová: Dve dramaturgie. In: devin.rtvs.sk/clanky

Inscenácia Činohry Štátneho divadla Košice Znovuzjednotenie Kóreí sa vymyká z trendu, ktorý sa v posledných rokoch objavil na slovenských javiskách. Neprináša angažované témy, nerozoberá spoločenské problémy či politické krízy – a to napriek tomu, že z názvu by sa to tak mohlo zdať. V skutočnosti táto inscenácia z najrôznejších uhlov prevracia nadčasovú a nevyčerpateľnú tému lásky a vzťahov.

Katarína Cvečková: ...(ako) možno zjednotiť dve Kórey? In: kød, 5/ 2018


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika