Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica

23. 06. / 18:00 – 20:30 / Štúdio

Ukončenie festivalu

Originálnemu a ambicióznemu zámeru dramatičky Ivety Horváthovej vypovedať prostredníctvom inscenovaných listov, ktorých autori či adresáti poznačili európske dejiny, aj o dnešnej dobe, dal javiskovú podobu režisér Marián Pecko. Pracoval s vlastným súborom, ktorý – rovnako ako autorka scenára – dobre pozná, a viedol ho k disciplinovanej kolektívnej súhre. Keďže na javisku stoja všetci herci BDNR, inscenácia je – svojím spôsobom – aj správou o kondícii, v akej sa momentálne súbor nachádza.

Iveta Horváthová: Európa v korešpondencii

dramaturgia: Iveta Škripková, Monika Tatarková
hudba: Róbert Mankovecký
scéna, kostýmy a réžia: Marián Pecko

hrajú:
Eva Dočolomanská
Ivana Kováčová
Marianna Mackurová
Alena Sušilová
Mária Šamajová
Anna Zemaníková
Martin Frank
Jozef Šamaj
Filip Štrba

Premiéra: 17. 11. 2017

Marián Pecko  je režisér a umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Na svojom konte má viac ako sto bábkových a činoherných inscenácií pre deti aj dospelých v krajinách V4. Je držiteľom mnohých významných domácich aj zahraničných ocenení. Jeho tvorbu charakterizuje vizuálna výrazová expresivita, nekonvenčné témy a mnohovrstevnaté príbehy.

V konečnom dôsledku sa banskobystrickým divadelníkom podarilo cez správy, ktoré tancovali na tenkej hrane medzi privátnym a verejným, sprostredkovať pre mnohých divákov zaujímavé stretnutia s osudmi niekoľkých osobností našej i európskej minulosti. Vzrušujúci tvorivý zámer poskladať z kúskov „listovej pozostalosti“ akýsi širší obraz spoločnosti a kultúry sa však v konečnom dôsledku realizovať nepodarilo. Zložiť jeden celistvý list z útržkov mnohých je totiž síce ambiciózne, no súčasne takmer nemožné.

Martina Mašlárová: Listovanie v „listorkách“ európskej „listórie“. In: kød, 10/2017 


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika