Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov

22. 06. / 17:30 – 19:00 / Národný dom

Nadčasový Kráľ Ubu Alfreda Jarryho o nenásytnej túžbe po moci je po Dostojevského Posadnutých v krátkej dobe už druhou spoluprácou Divadla Alexandra Duchnoviča s režisérom Braňom Mazúchom. Režisér v inscenácii vedome potláča mimiku a emócie hercov – nejde mu o psychologizáciu, ktorá je bližšia ich hereckému naturelu, ale vedie ich k fyzickému divadlu a štylizácii. Výsledkom je herecký experiment – groteskný politický kabaret vystavaný s dôrazom na doslovnú absurditu bez dvojzmyslov.

Alfred Jarry: Kráľ Ubu

preklad: Jaroslav Sisák
dramaturgia: Marek Turošík
scéna: Jan Brejcha
kostýmy: Lenka Rosznyóová
hudba: Alessandro La Rocca
pohybová spolupráca: Anna Gromanová
réžia: Braňo Mazúch

hrajú:

Jozef Pantlikáš
Vladimíra Brehová
Miriama Fedorková
Jaroslava Sisáková
Michal Kucer
Ladislav Ladomirjak
Eugen Libezňuk
Ľubomír Mindoš
Martin Oravec

Premiéra: 27. 10. 2017

Braňo Mazúch vyštudoval divadelnú réžiu na pražskej DAMU, kde v súčasnosti pôsobí ako pedagóg. Zároveň je umeleckým šéfom Bábkového divadla Lampion v Kladne. Ako režisér pravidelne hosťuje na rôznych divadelných scénach v Čechách a Poľsku.

Tu sa ukázala precízna práca režiséra, ktorý inscenáciu zjavne vystaval pevnou rukou perfekcionistu. Divákovi nemôže ujsť, že herci plnia presné pokyny režiséra v každom okamihu predstavenia. Jeho rukopis výrazne poznať na prejave každého herca. Mazúch stavil viac na kolektívny, než na individuálny herecký prejav, čo (zatiaľ) v tomto divadle nie je nevyhnutnosťou. Čo je dôležité, výsledná podoba inscenácie navodzuje dojem, že medzi režisérom a všetkými hercami vznikla naozaj dobrá „pfyzikálna“ chémia.

Matúš Marčišin: O hajzloch a idiotoch. In: monitoringdivadiel.sk, 15. 12. 2017


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

Predstavenie v rusínskom jazyku so slovenskými titulkami.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika