Slovenské národné divadlo Bratislava

22. 06. / 15:00 – 16:05 & 19:00 – 20:05 / Štúdio

Doposiaľ prvé slovenské javiskové uvedenie známej Dostojevského novely Krotká otvára tému existenčného postavenia ženy v nerovnom partnerskom vzťahu. Príbeh o zakomplexovanom majiteľovi záložne, ktorý psychicky utýral svoju oveľa mladšiu ženu, vyvoláva zásadné etické a vzťahové otázky. Režisér Eduard Kudláč v poetike jemu vlastnej sústreďuje celú inscenáciu najmä na pozoruhodný výkon herca Richarda Stankeho.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij/ Eduard Kudláč: Krotká

preklad: Zora Jesenská
dramaturgia: Darina Abrahámová
scéna a kostýmy: Eva Kudláčová Rácová
hudba: Martin Burlas
projekcia a réžia: Eduard Kudláč

hrajú:

Richard Stanke
Dominika Kavaschová
Jana Oľhová
a ďalší

Premiéra: 27. a 28. 1. 2018

Eduard Kudláč vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. V roku 1997 získal ocenenie Dosky v kategórii Objav roka za inscenáciu Jsem absolutní vůle (VŠMU). Svoje zameranie na hľadanie nových možností divadla cez pohyb, fragmentarizáciu, neverbálne vyjadrovanie a akciu naplno rozvinul vo vlastnom združení phenomenotheatre, ktoré založil v r. 2000. Od roku 2009 je umeleckým šéfom Mestského divadla Žilina.

Inscenáciu doslova ťahá herec Richard Stanke – svojím minucióznym stvárnením egoistického despotu, ktorý si po samovražde svojej ženy „spytuje svedomie“ (alebo aj nie). Slovami háji svoju sebavedomú dokonalosť a bezúhonnosť, ale jeho telo prezrádza presakujúci pocit viny – úzkostlivé žmolenie vreckovky, zhrbený chrbát, stúpajúca nervozita v intonácii.

Katarína Cvečková: Prikrotká Krotká. In: .týždeň

Inscenácia sa navonok drží predlohy zubami-nechtami a podobne ako v nej i tu je prioritný retrospektívne rozprávaný príbeh v prvej osobe. O vedomom či nevedomom psychickom týraní a lámaní charakterov. Teda o láske. O tom, ako na seba narazia oheň a ľad. O tom, ako nedokážeme prejavovať city. Je to bravúrny psychologický ponor, hĺbková sonda do vnútorného sveta muža, ktorý nedokázal ukázať vlastné emócie.

Martin Ciel: Len pár kvapiek krvi jej vyšlo z úst. Tak za lyžičku. In: kød, 3/2018


Pre divákov od 15 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.

Predstavenie o 15:00:

Predstavenie o 19:00:


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika