Divadlo Aréna Bratislava

21. 06. / 23:30 – 00:30 / javisko Národného domu

Petra Vajdová patrí k najvýraznejším hereckým predstaviteľkám súčasnej slovenskej divadelnej scény. Dôkazom o výnimočnosti jej herectva je i ocenenie DOSKY, ktoré získala za postavu Emílie Ekdahlovej v inscenácii Fanny a Alexander v SND. Podobne sugestívny výkon podáva i v ďalšej inscenácii na motívy Bergmanovho filmu, ktorou je intímna monodráma Persona v réžii mladého režiséra Tomáša Procházku.

Ingmar Bergman / Tomáš Procházka, Petra Vajdová: Persona

preklad: Teodora Handzová-Chmelová
dramaturgia: Saša Sarvašová
scéna, kostýmy: Zuzana Hudáková
zvuková spolupráca: Nada El
videoart: Marek Moučka
produkcia: Divadlo Aréna a OZ 9MÚZ
koncept, výber hudby, réžia: Tomáš Procházka

hrá:
Petra Vajdová

Premiéra: 14. 10. 2016

Tomáš Procházka patrí k najmladšej generácii tvorcov súčasnej nezávislej divadelnej scény. Vyštudoval réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Vyprofiloval sa na divadelníka so svojským citom pre výtvarnú estetiku a fyzické divadlo. Ako režisér sa zameriava na postdramatické texty a nové interpretácie klasických textov.

Znalci a milovníci filmu (Persona, Ingmar Bergman, 1966) môžu mať mnohé výhrady. Dej monodrámy je minimalizovaný a, pochopiteľne, chýbajú v ňom kľúčové momenty zápletiek. Pravda však je, že Persona ako divadelný tvar nemá ambíciu byť kópiou filmu. Tvorcovia nemajú k dispozícii prostriedky ako filmový detail, zmenu lokácií či aspoň prítomnosť dvoch postáv. Zároveň sú však v maximálnej miere schopní využiť všetky prostriedky dostupné pre divadlo. Kľúčové je využitie zvukových nahrávok aj výborného videoartu Marka Moučku.

Soňa J. Smolková: Ešte komornejšia, a predsa silná Persona. In: Pravda, 3. 11. 2016


Pre divákov od 18 rokov.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika