Slovenské národné divadlo Bratislava

21. 06. / 15:30 – 17:15 & 19:30 – 21:15 / Štúdio

V hre napísanej na objednávku SND prináša rakúsky dramatik Studlar spoločenstvo ľudí, ktorých osudy sú navzájom prepojené, hoci si to neuvedomujú. Atmosféra, ktorú režisér Ján Luterán na javisku vytvára, je ľudsky nepríjemná a napätá, civilné herecké výkony zas v divákovi navodzujú neodbytný pocit, že podobné výjavy sa odohrávajú aj za stenami jeho obývačky.

Bernard Studlar: Túžba po nepriateľovi

preklad: Martina Vannayová
dramaturgia: Daniel Majling    
scéna: Juraj Poliak
kostýmy: Eva Kleinová
hudba: Daniel Fischer
réžia: Ján Luterán  

hrajú:
Petra Vajdová
Monika Hilmerová
Milan Ondrík
Ivan Vojtek
Dominika Kavaschová
Jana Oľhová
Robert Roth
Daniel Fischer
Monika Potokárová
Peter Brajerčík
Samuel Šimko / Marek Koleno

Premiéra: 25. 3. 2017

Ján Luterán vyštudoval réžiu na VŠMU v Bratislave. Spolupracuje s viacerými divadlami na Slovensku. Inklinuje k novej dráme a autorským inscenáciám. Jeho inscenácie pravidelne hosťujú na divadelných festivaloch doma i v Českej republike.

Nejde však len o súkromné ľudské drámy. Všetky nedorozumenia a zranenia, poničené vzťahy sa dejú na pozadí bublajúcej kataklizmy. Alebo je to naopak? Nie sú naše osobné drámy len pozadím pre väčší konflikt? Túto otázku necháva režisér zaznieť veľmi naliehavo. Výkričníkov je viacero. Vpád extrémistu na javisko síce nie je funkčne najvydarenejšia scéna, no jej zámer je jasný. (...) Túžba po nepriateľovi je obsahovo aj vizuálne výrazná a silná inscenácia. Citlivý divák asi nebude odchádzať zo sály s pocitom očistenia. Verím však, že začne premýšľať nad váhou svojich činov.  

Soňa J. Smolková: Aj nepriateľ je len človek. In: Pravda, 4. 4. 2017

Inscenácia je v mnohom prínosná. Výborný text aj napriek svojej štruktúre netrpí nedostatkami modelovej drámy. Réžia z neho vie vyzdvihnúť viaceré roviny a prostredníctvom hudobno-scénografického riešenia vybudovať aj silnú atmosféru. Hoci nie všetky témy zaznievajú rovnako výrazne a objavuje sa aj zaváhanie, rozhodne ide o jednu z najvýraznejších inscenácií sezóny.

Soňa J. Smolková: Deň, keď príde nešťastie. In: kód, 5/2017


- po 1. predstavení diskusia tvorcov s divákmi

Pre divákov od 15 rokov.

Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.

Predstavenie o 15:30:

Predstavenie o 19:30:


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika