Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen

23. 06. / 20:00 – 21:30 / Štúdio

Z troch inscenácií ikonickej knihy v programe festivalu sa adaptácia Júlie Rázusovej najviac sústredí na mikrokozmos postáv, ktoré sú nútené spolu vychádzať v hraničnej a vypätej situácii. Hovorí pritom o zodpovednosti každého jednotlivca za stav sveta. Popri výraznom výkone Dominiky Výrostek Misárovej v role Anny je silnou stránkou inscenácie aj Rázusovej typický režijný jazyk, vďaka čomu považujeme túto inscenáciu v súčasnosti za najzaujímavejšiu v repertoári DJGT.

Anna Franková / Júlia Rázusová: Denník Anny Frankovej

dramaturgia: Uršuľa Ferenčuková
scéna, kostýmy: Diana Strauszová
scénická hudba: Lucia Chuťková
réžia: Júlia Rázusová

hrajú:
Dominika Výrostek Misárová
Katarína Čudejková
Ondřej Daniš
Dana Karolová
Marek Rozkoš
Richard Sanitra
Jana Pilzová
Ján Marcinek

Premiéra: 14. 10. 2016

Júlia Rázusová vyštudovala divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave, absolvovala tiež študijný pobyt na Rose Bruford College v Londýne. Spolupracuje s viacerými divadlami na Slovensku, venuje sa najmä autorskému a experimentálnemu divadlu. V roku 2013 založila spolu s Michaelou Zakuťanskou Prešovské národné divadlo, je jeho umeleckou šéfkou a režisérkou.

V kraji župana Mariana Kotlebu postavila režisérka so scénografkou na javisko nadrozmerné volebné urny. Fungujú ako univerzálny objekt. V úvode v nich miznú volebné lístky, neskôr slúžia ako stôl, šatník aj úzka Annina kutica. Biele hranoly sa stanú pohrebnými urnami, náhrobkami Anny a jej rodiny.  (...) Za úspech popri silnej téme, závažnosti posolstva a kolektívnej práci súboru vďačí inscenácia aj pôsobivému záveru. Rázusová s emóciami nepreháňa, no napriek tomu sa dostaví efekt stiahnutého hrdla.

Milo Juráni: Tri Anny Frankové. In: .týždeň, 24. 4. 2017

Annina dôvera v ľudstvo, jej zásadné a mimoriadne vyspelé úvahy o úlohe mladej generácie v dejinnom kolobehu či plasticky sprostredkovaný obraz o vojne, to všetko sú dobré dôvody, prečo denník inscenovať. Otázkou ale zostáva, či je mladá generácia 21. storočia naučená rozumieť príbehom, ako je ten Annin. (...) Je jedno, ktorú z aktuálnych adaptácií diváci navštívia, napriek odlišnej poetike majú obe potenciál tlmočiť niečo podstatné. A v čase, keď a niektorí poslanci NRSR používajú výraz Žid ako nadávku, je zvýšené množstvo Annien Frankových vyslovene potrebné.

Martina Mašlárová: Viac Anien Frankových pre dnešný svet. In: kód, 2/2017


- po predstavení diskusia tvorcov s divákmi

Pre divákov od 12 rokov.

Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika