Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica

23. 06. / 23:30 – 1:15 / Štúdio

Pred(náška)stavenie. Koláž denníkov z vojnových čias. Autorka scenára čerpala z denníkov Anny Frankovej, Helgy Weissovej, Alji Rachmaninovej a Tanji Savičevovej, štyroch dievčat vo veku od 9 do 17 rokov, ktoré zažili prvú alebo druhú svetovú vojnu a zanechali svoje svedectvo v denníkových zápiskoch.

Monika Kováčová: Hviezdy sú tiché

dramaturgia: Marián Pecko
scéna a kostýmy: Ivana Macková
hudba: Katarína Máliková
réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko

hrajú:

Eva Dočolomanská
Marianna Mackurová
Juraj Smutný
Mária Šamajová
Anna Zemaníková
Viera Kováčová (lektorka)

Monika Kováčová (1988) vyštudovala činohernú réžiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici a v súčasnosti študuje réžiu alternatívneho a bábkového divadla v Prahe. V Bábkovom divadle na Rázcestí pracuje ako dramaturgička, podieľa sa na organizácii medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica. Ako prvá slovenská režisérka vytvorila inscenácie určené pre bábätká a batoľatá.

Marián Pecko (1958) je režisér a umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí, ktorého tvorba je známa svojským výtvarným rukopisom. Je autorom približne 100 divadelných réžií v činohre, bábkových divadlách, opere a v šapito. Spolupracuje s divadlami na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Za réžiu inscenácií v poľských bábkových divadlách získal viacero prestížnych cien.

Inscenácia s podtitulom denníky z vojnových čias prináša priam kronikárske zachytenie udalostí, ktoré dievčatá prežili. Ich štýl je strohý, o to však hrozivejší. Niektoré denníky prinášajú len holú faktickú informáciu o dátume smrti ich blízkych. Iné popisujú prenasledovanie cárskej rodiny v čase robotníckej revolúcie v Rusku či hrôzy transportov počas 2. svetovej vojny. Nie je to poetické čítanie. Je to tá najsurovejšia próza hrôz, ktoré priniesli dve svetové vojny. 

Dáša Šebanová: Najmä študentom je určená posledná premiéra. In: MY, Banskobystrické noviny, roč. 23, č. 48

Premiéra: 28. 11. 2014

VSTUPNÉ 6€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika