Spišské divadlo Spišská Nová Ves

23. 06. / 15:30 – 17:00 / Štúdio

Klenot slovenskej literatúry - majstrovské dielo Pavla Országha Hviezdoslava Hájnikova žena je plné poetického bohatstva, kultivovanej reči, hlbokých myšlienok a obrovského dramatického účinku. Inscenácia drámy o zle, „ktoré si dvere nájde všade“, ale nakoniec je trpezlivou láskou prekonané, vzdáva hold umeniu verša prostredníctvom jednoduchých štylizovaných javiskových prostriedkov.

Pavol Országh Hviezdoslav / Kamil Žiška: Hájnikova žena


dramaturgia: Tibor Kubička
scéna: Jaroslav Daubrava
kostýmy: Miroslav Daubrava
hudba: Filip Hittrich
asistent réžie: Jozef Novysedlák
réžia: Kamil Žiška

hrajú:
Albín Medúz
Jozef Novysedlák
Ľudovít Košík
Peter Olejár
Petra Kriváčková
Matej Erby
Mikuláš Macala

Kamil Žiška (1978) spolupracoval ako režisér, dramaturg, skladateľ, textár či autor s mnohými slovenskými divadlami. S kolegom Jakubom Nvotom založil Túlavé divadlo. Pracoval pre Divadlo LUDUS, spolupracoval s viacerými slovenskými bábkovými divadlami a režíroval aj v činoherných divadlách (SKD Martin, DJGT Zvolen, SND Bratislava).

Dramatizátori  z básne vylúpli pasáže s najväčším dramatickým potenciálom (...). Vystihli tak jadro tragédie ukrytej v poetickom texte, ktorý problematizuje otázky viny, neviny či sebaobetovania a vyzdvihuje silu pokánia a odpustenia. (...) Inscenátori akcentovali najmä motív tragédie jednej ženy s nespravodlivým údelom. V prvej titulnej postave na spišskom javisku demonštrovala Petra Kriváčková cit a porozumenie pre tragiku postavy.

Lucia Lejková: Hviezdoslav v rozpakoch. In: Kød 3/2015

Premiéra: 9. 1. 2015

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

VSTUPNÉ 8€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika