Prešovské národné divadlo Prešov

25. 06. / 23:00 – 00:45 / Štúdio

Spisovateľka Gréta Čierna sa po rokoch vracia do rodného mesta, aby vystúpila na literárnom festivale. Tam číta úryvky zo svojho nového románu Muž bez hodnôt. Tvorivú krízu prekonáva pozorovaním života mestského poslanca Gregora, ktorý nevie vystáť manželstvo s dokonalou ženou. Inšpiruje sa aj životom ambicióznej regionálnej novinárky Slávky, vysokoškolského učiteľa Urbana a hudobníka Dunča. Pokrivené vzťahy a priateľstvá, hľadanie vlastných hodnôt, boj s nenaplnenými ambíciami, či život, kde je človek človeku vlkom a Prešov mestom, kde sa prichádza umrieť, tvoria hmotu mystického gigantického Kindervajca, týčiaceho sa nad mestom.

Michaela Zakuťanská: Kindervajco

dramaturgia: Michaela Zakuťanská
hudba: Ľubomír Petruška
spolupráca: Erik Binder
scéna, kostýmy, réžia: Zoja Zupková
 
hrajú:
Gabriela Marcinková
Tomáš Mischura
Peter Brajerčík
Zuzana Psotková
Zuzana Dancáková
Andrej Sisák

hudobníci:
Tomáš Durkáč
Pavol Kovaľ

Zoja Zupková (1978) vyštudovala scénografiu a réžiu na bábkarskej katedre VŠMU v Bratislave. V rámci štúdia réžie absolvovala stáž na DAMU v Prahe. Na konte má viac než dvadsať scénografií na Slovensku, v Čechách, Poľsku či v Chorvátsku. Ako režisérka spolupracovala s Divadlom Alexandra Duchnoviča v Prešove, Štátnym divadlom Košice a Bábkovým divadlom Žilina. Je autorkou mnohých hier pre deti a mládež.

Sprítomňuje sa divákovi na javisku skutočný Prešov alebo ide len o autorský pohľad dramatičky či režisérky? A nedejú sa náhodou podobné veci na celom Slovensku či dokonca v celej Európe? Tvorcovia PND sa zjavne usilujú vytvoriť plastický a autentický obraz života, ktorý poznajú. Na druhej strane, vďaka epickému princípu vyniklo, že ľudí vlastne nezaujímajú „kindervajcia“ (politické udalosti a monumenty), ale práve samotní ľudia, ktorí žijú pod nimi, v ich tieni. O týchto ľuďoch to celé angažované, aktuálne, generačné a divadelné Prešovské národné divadlo je.

Matej Moško: Viem ja žiť v kindervajci Gréty Čiernej? In: kød 4/2015

Tvorcom inscenácie nemožno uprieť zreteľné úsilie o autentickú generačnú výpoveď so zreteľne formulovaným názorom i optikou na „životabeh“ mladých ľudí. Oceniť treba najmä ludický prístup uplatnený v hudobnom segmente predstavenia.

Miron Pukan: Zakuklení v kindervajci. In: kød 4/2015

Premiéra: 21. 2. 2015

VSTUPNÉ 6€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika