Divadlo Jána Palárika Trnava

25. 06. / 16:00 – 17:30 / Štúdio

Hudobno-poetický kabaret približuje tvorbu a osud štyroch básnikov, členov Trnavskej skupiny: Jána Ondruša, Jána Stacha, Ľubomíra Feldeka a Jozefa Mihalkoviča. Netradičnými divadelnými prostriedkami nás zoznamuje s obdobím ich detstva, mladosti, tvorivých vrcholov i pádov a zložitých odchodov. V príbehu sa prelína história jedného umeleckého zoskupenia s dejinami celej spoločnosti, obrazy básnickej bohémy striedajú portréty básnikov – obyčajných ľudí. Tak sa aj hovorené slovo strieda s veršom a hudbou, vážne s komickým, vysoké s nízkym.

Lukáš Brutovský, Miro Dacho: Trnavská skupina alebo Viseli sme za nohu z kolotoča

dramaturgia: Miro Dacho
scéna: Ján Zavarský
kostýmy: Zuzana Hudáková
hudobná spolupráca: Juraj Bielik
hudba a réžia: Lukáš Brutovský

hrajú:
Gregor Hološka
Jozef Bujdák
Michal Jánoš
Martin Križan

Lukáš Brutovský (1988) absolvoval štúdium réžie a dramaturgie na VŠMU v Bratislave. Venuje sa divadelnej tvorbe, či už ako režisér, autor alebo prekladateľ. Je autorom niekoľkých divadelných a rozhlasových hier. V súčasnosti zastáva post umeleckého šéfa SKD Martin a spolupracuje s viacerými profesionálnymi scénami na Slovensku i v Čechách.

Brutovský a Dacho zvolili náročnejší prístup k vybranej látke – predstavenie básnického hnutia zvnútra, prostredníctvom súkromných životov jeho protagonistov. Netradičný biografický kabaret vyskladaný z hudobných čísel a anekdotického rozprávania s melancholickými odtieňmi oplýva kultúrno-historickým presahom.

Martin Kudláč: Popularizačná lekcia slovenskej poézie. In: kød 7/2014

Uchopiť tvorbu Trnavskej skupiny formou koncertu, respektíve vytvorenie motívu hudobnej skupiny, bola určite správna voľba. Poézia zaznieva vďaka hudbe nanovo a v plnej sile. Je opäť (stále?) mladá a živá a vyvoláva široké spektrum pocitov. Čo je ale hlavné, nemá tu miesto žiaden romantizujúci pátos, ktorý často evokuje holé slovo na papieri. Nie každý má vzťah k poézii, nie každý ju vie čítať, ale počúvať ju vieme všetci.

Alžbeta Vrzgulová: Pamäť mesta: doku-poézia. In: www.mloki.sk

Premiéra: 14. 6. 2014

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

VSTUPNÉ 8€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika