Štúdio 12/ Divadelný ústav Bratislava

24. 06. / 23:45 – 00:45 / Štúdio

V dráme Jany Juráňovej ožívajú postavy štyroch známych žien – Adely Ostrolúckej, Aničky Jurkovičovej, Maríny Pišlovej a Antónie Sekovičovej, ktorým sekunduje jediný muž Ján Kalinčiak. Počas života sa nikdy nestretli, ale na javisku dostávajú príležitosť hovoriť o svojich túžbach, pocitoch a životných cieľoch. Ženy zviazané s významnými osobnosťami slovenskej histórie už nestoja v úzadí, ale stávajú sa protagonistkami dejín, manifestujú svoj intímny vzťah k slovenským velikánom.

Jana Juráňová: Misky strieborné, nádoby výborné

dramaturgia: Adriana Totiková
scéna: Juraj Poliak
kostýmy: Dorota Cigánková
hudba: Sisa Michalidesová
video: Martina Sľúková
výroba kostýmov: Dorota Cigánková, Diana Strausová, Judita Štrosová Szelleová
text piesne Vlna: Peter Konečný
produkcia: Mira Dittrich
réžia: Alena Lelková
 
hrajú:
Rebeka Poláková
Zuzana Konečná
Danica Matušová
Kristína Tóthová
Ľubomír Bukový

hlasy:
Jozef  Bujdák
Ondrej Kovaľ
Přemysl Boublík
Juraj Hrčka

Alena Lelková vyštudovala dramaturgiu a réžiu na VŠMU v Bratislave. Pracovala s Detským divadelným súborom Masky. Ako dramaturgička  pracuje na rôznych televíznych projektoch, ako režisérka inscenuje najmä súčasné texty. Spolupracuje s viacerými činohernými i bábkovými divadlami na Slovensku.

Dramaturgičke a režisérke sa z výrazne literárnej hry podarilo vytvoriť svieže a divadelne vďačné dielo. Kým Juráňovej hra zobrazuje všetky postavy ako duchov, v inscenácii je tento rozmer len vonkajším motívom. Nie je to špiritistický krúžok, ale stretnutie činorodých žien, ktoré pri práci – úprave Štúrovho pamätníka – klebetia, vzájomne sa zdôverujú aj uvoľňujú emócie. Režisérke a herečkám sa darí nachádzať mnoho vtipných a divadelných situácií, ktoré ľahko premieňajú na akciu.

Soňa Šmolková: Nemáte radi štúrovcov? Ich ženy si obľúbite. In: kultura.pravda.sk, 15. 4. 2015

Text Juráňovej hry vychádza z dôsledného poznania štúrovskej problematiky, umne spája dobový dokument a autorskú fikciu, súčasne odmieta lineárny dramatický príbeh a konflikt. Samotný názov je viac než ironický. Pripomína výrok klasika nemeckej literatúry J. W. Goetheho, ktorý prirovnal ženy k strieborným miskám, do ktorých muži kladú zlaté jabĺčka. Prirovnal teda ženy k nádobám, ktorých obsah určujú muži.

Nadežda Lindovská: Zviditeľňovanie prehliadaného. In: kød 5/2015

Premiéra: 2. a 3. marca 2015

VSTUPNÉ 6€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika