Spišské divadlo Spišská Nová Ves

24. 06. / 9:00 – 10:40 / Národný dom

Rozprávka, ktorá vznikla na motívy knihy Antona Marca Spišské povesti a zbierky spišských rozprávok Nešťastné peniaze od Konštantína Palkoviča, ponúka prierez regionálnymi mýtmi a legendami. Dvaja priatelia, Jano Pitoňák a Ondro Zelina, spolu putujú s krčahom zázračnej vody, pomáhajú obyvateľom celého spišského regiónu, prekabátia tetku Choleru, porazia zlého draka a spoznajú nových priateľov.

Anton Marec, Kamil Žiška, Tibor Kubička: Spišské rozprávky (Za dve kvapky veľa vody)

dramaturgia a texty piesní: Tibor Kubička
scéna: Jaroslav Daubrava
kostýmy: Miroslav Daubrava
asistentka réžie: Mária Brozmanová
hudba a réžia: Kamil Žiška

hrajú:

Peter Olejár
Matej Erby
Pavol Pivko
Mária Brozmanová
Antónia Oľšavská
Mikuláš Dzurík

Kamil Žiška (1978) spolupracoval ako režisér, dramaturg, skladateľ, textár či autor s mnohými slovenskými divadlami. S kolegom Jakubom Nvotom založil Túlavé divadlo. Pracoval pre Divadlo LUDUS, spolupracoval s viacerými slovenskými bábkovými divadlami a režíroval aj v činoherných divadlách (SKD Martin, DJGT Zvolen, SND Bratislava).

Hosťujúci režisér potvrdil svoju povesť výtvarne kultivovaného a v tvorbe pre deti progresívneho tvorcu. Na takmer priehľadnej scéne z plastových fliaš naplnenej farebnými rekvizitami, živým spevom, dynamickými zvukmi, energickými hudobnými predelmi, striedaním epických a dramatických výstupov a rôznych divadelných postupov, aktívne využívajúcich možnosti scénografie a napríklad tanečného divadla, priniesol prierez regionálnym mýtopisom, ale aj nevtieravý a pre rozprávku typický etický odkaz.

Zuzana Nemcová Gulíková: Pre Spišské divadlo dozrel čas vystúpiť z tieňa hry na istotu. In:  kultura.pravda.sk, 24. 11. 2014

Režijné vedenie pomohlo k lepšej zohratosti a cíteniu priestoru všetkých aktérov na javisku. Hlavne práca s telom, presné pohybové zmeny scény a cit pre mieru sceľuje aj textové nezrovnalosti. Žiškovi sa podarilo vytvoriť veľmi pekné a účinné obrazy o poverách a povestiach spišského regiónu.

Zuzana Šnircová: Príjemné putovanie regiónom. In: Monitoring divadiel na Slovensku – www.monitoringdivadiel.sk

Premiéra: 13. 4. 2014

Pre deti od 5 rokov. Predstavenie s prestávkou. Po predstavení pozývame všetky deti na tvorivú dielňu do foyer Štúdia SKD.

VSTUPNÉ 3€ - VYPREDANÉ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika