Divadlo Thália Színház Košice

26. 06. / 15:00 – 18:30 / Národný dom

Košické divadlo Thália uvádza hru Spiatočka (v origináli Rükverc) ako prvé na Slovensku. Autor na žiadosť divadla hru adaptoval na košické pomery. Narážajúc na ikonického košického spisovateľa Sándora Máraiho nesie podnadpis: spoveď (biedneho) mešťana. Hra sprevádza hlavného hrdinu v 14-tich obrazoch ako prototyp večne porazeného človeka pričom  jeho príbeh sa vyvíja spätne – od smrti až k narodeniu. Na živote zloženom z drobných radostí a veľkých zlyhaní sa odzrkadľuje šesťdesiat rokov spoločnosti. Pre hru sú typické dynamické dialógy, bolestivo presne vykreslené situácie, ostré vyjadrenia, kruté charakteristiky a čierny humor.

István Kerékgyártó: Spiatočka

preklad: Renáta Deáková, Monika Szabová
dramaturgia: Miklós Forgács
scéna: Viola Fodor
kostýmy: Katalin Őry
hudba: Róbert Lakatos
pohybová spolupráca: Attila Bocárszky, Mihály Richtarcsík
réžia: József Czajlik

hrajú:

Tamás Gál
Lívia Varga
Katalin Latócky
Henrietta Rab
Lilla Dégner
Andrea Szoták
Géza Benkő
Szilárd Petrik
Attila Bocsárszky
Máté Madarász
Erik Ollé
Mihály Richtarcsík

József Czajlik (1975) vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. Ešte predtým bol členom hereckých súborov v Košiciach a Komárne. Ako režisér pôsobil vo viacerých divadlách na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku. V súčasnosti je riaditeľom a režisérom košickej Thálie.

Tamáš Gál prebojuje tragikomický, bezperspektívny život Zsolta Vidru v spiatočke. Je to zlomený starec, ktorý si už len želá peknú smrť. A postupne omladne. Bude z neho pomocník v záhrade u zbohatlíka, bitkár, nočný vrátnik, neskúsený mladý čašník v luxusnom hoteli či mladík zamilovaný do cigánky, dieťa, ktoré nikam nepatrí, dokonca i embryo, nevhodné na abortus. (...) A medzitým plynú kultúrne podujatia Hlavného mesta kultúry, dejú sa veci ako odvlečenie prezidentovho syna, Mečiarova rozlúčka, celoštátna spartakiáda a znovuotvorenie maďarských škôl.

http://www.rovart.com/hu/mieltt-nekitolatnank-gondolatok-a-kassai-thalia-szinhaz-rukverc-cim-elenasa_3212

Premiéra: 5. 3. 2015

Pre divákov od 15 rokov.

Predstavenie v maďarskom jazyku uvádzame so slovenskými titulkami.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

VSTUPNÉ 9€/8€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika