Hosť festivalu: HaDivadlo Brno

28. 06. / 17:00 – 19:15 / Štúdio

Maryša podlieha mechanizmom spoločnosti, v ktorej žije, a spoluvytvára ich. Je obeťou tvrdohlavosti a tvrdohlavo trvá na obete. Je hrdinkou proti svojej vôli a z vôle božej vrahyňou. Maryša v podaní mladého slovenského režiséra Lukáša Brutovského je predovšetkým  príbehom o nonkonformisme a vzbure proti zažitým konvenciám. Nečakajme však postmoderné či post-postmoderné scénické riešenia. Brutovského inscenácia sa vracia ku koreňom pôvodného dramatického textu, bez klišé a príkras českej inscenačnej tradície.  Výsledkom je surová, herecky exponovaná a kryštalicky čistá inscenácia.

Alois a Vilém Mrštíkovci: Maryša

dramaturgia: Miro Dacho
kostýmy: Zuzana Hudáková
scéna a réžia: Lukáš Brutovský

hrajú:
Miloslav Maršálek
Simona Peková
Sára Venclovská
Táňa Malíková
Cyril Drozda
Jan Grundman
Věra Zástěrová
Kamila Valůšková
Jiří M. Valůšek/Marián Chalány
Jan Lepšík
Denisa Čepická/Natálie Petlachová/Rozálie Petlachová/Šimon Klacl/Tomáš Gut

Lukáš Brutovský (1988) absolvoval štúdium réžie a dramaturgie na VŠMU v Bratislave. Venuje sa divadelnej tvorbe, či už ako režisér, autor alebo prekladateľ. Je autorom niekoľkých divadelných a rozhlasových hier. V súčasnosti zastáva post umeleckého šéfa SKD Martin a spolupracuje s viacerými profesionálnymi scénami na Slovensku i v Čechách.

V novom naštudovaní Maryše sa režisérovi Lukášovi Brutovskému podarilo spolu s hereckým súborom vykresať z hry bratov Mrštíkovcov to, čo je stále aktuálne. Spoločnosť sa zmieta v cynizme a surových gestách a sloboda jednotlivca ustupuje žiadostivosti druhých. Text pritom prekvapivo ctí pôvodnú predlohu bratov Mrštíkovcov, vrátane hanáckeho, slováckeho a brnianskeho nárečia.

Markéta Stulírová: Maryša sa v HaDivadle vyzlieka zo svojich citov a nádejí. In: Brněnský deník, 13. 1. 2014

Premiéra: 10. a 11. 1. 2014

VSTUPNÉ 8€ - OBJEDNAŤ

 


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika