Teatro Tatro

28. 06. / 20:15 – 23:45 / Šapito

Dramatizácia kultového románu Michaila Bulgakova v nezvyčajnej atmosfére cirkusového šapito. Inscenácia nadväzuje na predchádzajúce produkcie divadla Teatro Tatro (Bianka Braselli, dáma s dvoma hlavami a Prorok Ilja), po ktorých zdedila atmosféru magického panoptika i tému blížiaceho sa konca sveta. Hľadá odpovede na odveké ľudské otázky. Pátra po láske takej veľkej, že sa pred ňou pokloní i samotný diabol. Práve ľúbostná línia románovej predlohy je pre teatrácku dramatizáciu zásadnou. Ambíciou inscenácie je posunúť obyčajné rozprávanie prostého príbehu hlbšie do metaforického sveta mágie a sna.

Ondrej Spišák: Majster a Margaréta


scéna: František Lipták
kostýmy: Katarína Hollá
hudba: Andrej Kalinka
bábky: Karel Czech
tieňové bábky: Jana Konečná
masky: Martin Blizniak
preklad, dramaturgia a réžia: Ondrej Spišák

hrajú:
Zuzana Konečná
Marián Miezga
Agáta Spišáková
Lukasz Kos
Lukáš Latinák
Róbert Jakab
Milan Ondrík
Juraj Kemka/Peter Oszlík
Rudo Kratochvíl
Martin Nahálka
Milan Vojtela
Šimon Spišák
Martin Šalacha
Lucia Korená
Andrej Kalinka
Ondrej Spišák

Ondrej Spišák (1964) vyštudoval réžiu na Fakulte alternatívneho a bábkového divadla DAMU v Prahe. Najprv sa venoval bábkovému divadlu pre deti, neskôr prešiel k divadlu pre dospelých. Spolu s výtvarníkom Ferom Liptákom začiatkom 90-tych rokov založili nezávislý súbor Teatro Tatro, nadväzujúci na tradíciu pouličných divadiel. Pravidelne spolupracuje s Radošinským naivným divadlom a ďalšími scénami doma i v zahraničí (Česko, Maďarsko, Poľsko).

Režisérovi Ondrejovi Spišákovi sa podarilo z komplikovaného románu vytvoriť poprepletanú, pokope výborne držiacu mozaiku. (...) Ako vždy v Teatro Tatro, aj teraz to bolo „dívadlo“ (od slovesa dívať sa) v štýle comedie dell'arte, kde je všetko priznané, triky sa tvoria pred vašimi očami, herci vystupujú v rýchlom slede vo viacerých úlohách, takmer každý obraz má v sebe smrteľne vážnu grotesknosť, kulisy sú zároveň insitné a krásne, celé to je kongeniálne dopĺňané živou hudbou a spevom. Má to silne bulgakovovskú atmosféru (tragédia, dráma aj groteska spletené do jedného koberca) so spomienkami na stalinské (a dnešné putinovské) Rusko, s autobiografickými odkazmi, s burleskným virvarom, s mrazivou drámou.

Juraj Kušnierik: Majster, Margaréta a radosť z divadla. In: tyzden.dnes.sk, 8. 9. 2014, dostupné na:  http://dennik.tyzden.sk/juraj-kusnierik/2014/09/08/majster-margareta-a-radost-z-teatra/

Dramatizácia románu Majster a Margaréta a jej spracovanie prostredníctvom výraznej poetiky Teatra Tatro je určite jednou z divadelných udalostí roka. (...) Je silnou inscenáciou, ktorá kultový román podáva špecifickým divadelným jazykom, aký nemá v slovenskom kontexte obdobu. Prekvalí, ohúri a vtiahne nás do svojej temnej hry.

Milo Juráni: Temný výlet za hranice reality. In: kød 9/2014

Premiéra: 27. 9. 2013 (I. premiéra) a 3. 9. 2014 (II. premiéra)

Pre divákov od 16 rokov.

VSTUPNÉ 25€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika